Badania laboratoryjne

Przygotowanie do badań krwi

Badanie krwi należy przeprowadzić w godzinach porannych. Zaleca się bycie na czczo (bez przyjmowania pokarmów przed badaniem). Należy także unikać wysiłku fizycznego.
Jeśli chcemy oznaczyć poziom cholesterolu, trój glicerydów, powinniśmy nie jeść kolacji oraz śniadania bezpośrednio przed badaniem. Zalecana jest też 3 dniowa abstynencja. Jeśli zażywamy leki, należy to skonsultować z lekarzem przed badaniem. Warto zabrać ze sobą drugie śniadanie, które możemy spożyć bezpośrednio po badaniu.

 

Przygotowanie do badania moczu

Próbkę moczu przygotowujemy w warunkach domowych. Musimy się zaopatrzyć w pojemnik. Można go otrzymać w laboratorium lub zakupić w aptece. Pojemnik uprzednio warto opisać swoim imieniem i nazwiskiem. Warto to zrobić wieczorem, przed dniem pobierania próbki. Mocz najlepiej pobrać rano. Trzeba to zrobić w trzech etapach. Początkowo oddajemy mocz do muszli. Następnie ok. 10 ml do pojemnika. Resztę strumienia kierujemy do muszli. Pojemniczek szczelnie zamykamy. Możemy dla bezpieczeństwa owinąć go w woreczek foliowy.